Hamile Babalar

HAMİLE BABALAR- NASIL YANİ?

Babalarda görülen hamilelik sendromu nedir?

Hamile eşi olan baba adayları bir takım belirtiler göstermeye başlayabilirler. Buna “couvade sendromu” denmektedir. Bu sendromu yaşayan erkekler, eşleriyle benzer belirtileri paylaşırlar. Couvade sendromu bir hipersensitivite yani aşırı duyarlılık halidir.

Ne gibi belirtiler gözükmektedir?

  • Hamilelikte tipik olarak görülen mide bulantısı,kramplar, ağrılar,aşermeler; baba adayında da görülür. Genellikle 3.aya yakın görülmeye başlar ancak baba adayına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Anne adayının kilo artışıyla paralel baba adayının da kilosu artar.
  • Yapılan araştımalara göre baba adaylarında hormonal değişimler yaşanmaktadır. doğumdan önce babaların prolaktin seviyelerinde artış olmaktadır.
  • Bilindiği gibi prolaktin: süt ve besleme hormonudur. Eşin hamilelği sırasında stress hormonu olark da bilinen kortisol seviyesi 2 katı artmaktadır.
  • Bu da baba adayının daha hassas hale gelmesi demektir. Testesteron seviyeleri düşerken östrojen seviyeleride artmaktadır. Böylece erkek, bebeğe karşı daha duyarlı hale gelmektedir.

En çok hangi baba adaylarında görülür?

Genellikle kaygılı erkeklerde daha çok görülür. Baba olmaya yeterince hazır olunmaması da bir başka etkendir. Baba adayı nasıl bir baba olacağıyla ilgili korku duyulabilir. Baba olma yeni bir statüdür ve bu statü onu fazlaca heycanladırabilir.

Bu dönemde baba adayına nasıl bir yaklaşımda bulunulmalı?

  • Baba olmak zor bir süreçtir. Eş olmaktan baba olmaya geçiş süreci bazen sancılı olabilir.
  • Bu noktada her iki tarafında çocuk sahibi olmak için birlikte karar vermeleri ve gerçekten hazır olmaları çok önemlidir. Bu sendromu yaşayan baba adaylarına “neden böyle yapıyorsun” demek doğru değildir.
  • Hem eşleri hem de çevrelerinde bulunan kişiler baba adayına yardımcı olmalı, desteklerini esirgememlidirler.
  • Eşler ebeveyn olmakla ilgili dugularını birbirleriyle paylaşmaldıdırlar. Hamile bayanlar sıkınıtlarına odAkalanıp eşlerini ihmal etmemelidirler.
  • Çiftler, gündelik yaşantılarına mümkün olduğunca devam etmemeliler.

Bu dönemi nasıl bir yöntem uygulayarak atlatmalılar?

Bu sendrom bazı bab adaylarında farkedilmeyecek seviyede yaşanırken bazılarında daha şiddetli olarak kendini gösterebilir.

Daha öncede değindiğimiz gibi hem eş hem de aile çevresi, baba adayına karşı duyarsız kalmamalı, iyi gözlemde bulunmalı ve ona destek olmalılar.

Eğer tablo şiddetliyse, ileride başka psikolojik sorunlara yol açmaması için psikoterapi almak faydalı olabilir. Couvade sendromunu yaşayan baba adaylarının bir kısımı daha sonra psikolojik sorunlarda yaşabilmekteler.

Çok şiddetli değilse kitaplar okumak, başka babalarla deneyimlerini konuşmak, internete araştırma yapmak da faydalı olacaktır.

No Comments

Post A Comment